Nákazlivá nemoc! Epidemie! – originál dobovej výstrahy dokazuje, že obmedzenia pri epidémiách sme tu mali už dávno

Súčasné obmedzenia súvisiace s COVID-19 sa väčšine ľudí zdajú byť neprijateľné, neľudské a dokonca obmedzujúce ľudské práva. A to našťastie nik z infikovaných nemá výstražnou tabuľkou označený dom, dvere bytu, či nie je nijakým spôsobom verejne dehonestovaný a odstrčovaný mimo spoločnosť. Ide len o krátkodobú dokonca viac menej dobrovoľnú izoláciu v záujme obmedzenia šírenia nákazy mimo infikovaných ľudí.

Voľnejšie dni sú skutočne (aspoň u mňa) dobré na prehrabávanie sa v archíve a depozite historických materiálov, ktoré po desiatky rokov sústreďujem v minimúzeu toho času umiestnenom v priestoroch štúdia SOL a R24.

Dnes v nočných hodinách som našiel originál výstražného označenia používaného na označenie domu / priestoru s nákazou a zákazom vstupu.

Jedná sa o “leták” formátu A5 vytlačený Kníhtlačiarni okr. notárov v Trenčíne na pomerne tenký papier, ktorý ale dobre zachoval nielen kvalitu, ale aj čiernu potlač po dlhých minimálne 90 rokov, pravdepodobne však viac ako 100 rokov. Z toho podľa mojich poznámok, 37 rokov nachádzajúci sa už v mojom archíve.

Historický materiál bol evidentne vytlačený v tlačiarňach, ktoré v rokoch 1900 – 1935 fungovali v Trenčíne ako Kníhtlačiareň okružných notárov. Tlačiareň podľa historických prameňov bola zameraná najmä na právnickú odbornú literatúru, príručky a tlačivá. Takže to by sedelo.

Obmedzenia súvisiace s nákazami teda nie sú v našej krajine novinkou a len rozmaznanosť, trištvrte storočia bez vojnového konfliktu a relatívny dostatok u nás dnes spôsobuje odpor voči základnému opatreniu zamedzujúcemu šírenie epidémie dobre známemu aj našim predkom.

Možno je čas na zamyslenie a spamätanie sa, pokým nebude neskoro…

1. Dňa 12. apríla 2021 podala skupina Slovenských advokátov, vedcov, lekárov, zástupcov iných profesií a občianskych aktivistov svoj podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu.
    Medzinárodný trestný súd (MTS) (po anglicky International Criminal Court (ICC), je prvý stály trestný tribunál príslušný na stíhanie genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a zločinov agresie. Bol vytvorený v roku 1998 tzv. Rímskym štatútom. Sídlo má v holandskom Haagu.

2. Dňa 12. apríla 2021 podala skupina Slovenských advokátov, vedcov, lekárov, zástupcov iných profesií a občianskych aktivistov svoj podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu.

3. Som clovek prajny. Ludom, ktorym nevadi, ze su im odopierane zakladne prava a este tomu aj tlieskaju, tak im prajem nech si to uziju co najviac a co najdlhsie.

4. Som clovek prajny. Ludom, ktorym nevadi, ze su im odopierane zakladne prava a este tomu aj tlieskaju, tak im prajem nech si to uziju co najviac a co najdlhsie.