V múzeu nájdete dierne štítky, pásky, ale aj disky a pásky do sálových počítačov. Všetko z čias budovania socializmu

Mimoriadne vzácne kúsky dátových nosičov z čias socializmu sme v uplynulom týždni prevzali od predajcu na Českej republike.

V múzeu týmto máme kompletný prierez vývojom nosičov dát pre počítače a to hlavne:

• dierne štítky
  • dierne pásky
  • pásky do sálových počítačov z čias socializmu
  • disky do sálových počítačov z čias socializmu – aj zásobník na 11 diskov kompletný
  • diskety veľkosti 8 palcov s originálnou mechanikou
  • diskety veľkosti 5,25 palca s originálnou mechanikou
  • diskety veľkosti 2,5 palca s originálnou mechanikou
  • dátové kazety s kapacitou 100 MB s originálnou mechanikou
  • ZIP záznamové médiá s originálnou mechanikou
  • CD disky s originálnou mechanikou
  • disky DVD s originálnou mechanikou
  • DVD RAM
  • MINI Disky s originálnou mechanikou
  • a samozrejme všetky druhy kariet Compact Flash, Memory Stick, SD Card a to všetky od kapacity o niekoľkých MB (na niektoré by sa nevošla ani jedna dnes nafotená fotografia v plnej kvalite)

Samozrejme, že v tomto prípade sme so sústredením originálnych a funkčných kúskov techniky neskončili v roku 1989 (teda na konci socializmu), nakoľko záujemcovia by boli ukrátení o vývoj médií po tomto období. Vo svete totiž deliacu čiaru, teda rok 1989 nemajú a preto považujeme za hodnotné držať a pre porovnanie dopĺňať zbierku až po aktuálny vývoj techniky.

Účelom tejto zbierky je poskytnúť skutočne ucelený prehľad z histórie vývoja záznamových médií dát od prvopočiatkov počítačov až po dnešnú dobu.

Jednotlivé exponáty budú popísané a prezentované samostatne.

Foto: zbierky Muzea Totality