Tri balíky originálnych rozmnožovacích blán na cyklostyl do Múzea totality zachránil starosta jednej z obcí na východe Slovenska

Rozmnožovacie blany neskončili v zbere vďaka mladému a šikovnému starostovi jednej z obcí na východe Slovenska.

Najskôr to bol telefonát do Múzea totality o náleze a otázka, či máme o blany záujem. Inak by skončili v zbere starého papiera, nakoľko dnes už drvivá väčšina ľudí ani len netuší, k čomu rozmnožovacie blany slúžili. A netušil to ani on.

Starosta bol zvedavý a na nete mu Google našiel informácie o cyklostyle, samizdatoch a starom režime spolu s kontaktom na nás. A tak dnes môžeme povedať, že k 6 kusom rôznych cyklostylov z čias socializmu, 16 kg tlačiarenskej farby a nevyhnutným písacím strojom, máme už dostatok aj rozmnožovacích blán, ktoré nám umožnia bez problémov robiť dokonca ukážky tlače na týchto starých tlačiarenských technológiách a zároveň ich zachovať pre ďalšie generácie u nás v múzeu.

Srdečná vďaka starostovi za záujem a prajeme veľa úspechov pri vedení samosprávy.

1. Vtedy sa tlačivá rozmnožovali buď takýmito voskovými blanami, na ktoré sa písalo písacím strojom bez použitia pásky, alebo liehové. Vtedy neboli ani kopírky, ani rozmnožovacie stroje. Vývoj ide dopredu a všetko chce svoj čas. Len neviem, prečo sa tu stále používa slovo totalita. A toto nie je totalita? Ale, ako ju pomenujú tí, čo po nás prídu?

2. Neviem, ako ju pomenuju ti, co pridu po nas. Asi rozne. Hlavne dufam, ze ju budu moct pomenovat slobodne podla svojho nazoru. Je spravne hovorit o dobe pred rokom ’89 ako o totalitnej dobe. Vo volbach na Slovensku pred rokom ’89 mohli kandidovat len clenovia troch oficialne povolenych stran, pricom na nazvy tych dvoch dalsich stran, okrem KSS, si vacsina ludi uz ani nevzpomenie. Tak marginalne boli. Volali sa Strana slobody a Strana slovenskej obrody. Takze vzdy zvitazili komunisti. Dnesna doba moze mat vela inych negativnych privlastkov, ale totalitna nie je. Do politiky moze ist ktokolvek. Aj taki, ktori sa jednym alebo druhym nepacia. O tom je demokracia. Je to zasadny rozdiel v charaktere spolocnosti.