Ďalšia fľaša na výrobu sódovej vody v Múzeu totality

Po návšteve bazáru do Múzea totality pribudol  ďalší  typ fľaše na výrobu a konzumáciu sódovej vody v domácnostiach.

Rôzne tvary, objem, ale aj stav fliaš zachovaných z obdobia socializmu, no táto sklenená je najstaršia a aj keď nepochádza z ČSSR, ale z Maďarska, je výborným doplnkom exponátov v múzeu.

1. Ako moze niekto napisat taku hlupost a nazyvat sa muzeum 🤣
    To nieje fľaša na výrobu sódovej vody.
    V tejto fľaši sa už sódová voda predavala , to znamená , ze sódovú vodu plnil výrobca a nevyrábal si ju ty.

2. Mongol 15. júla 2023, 15:58 – dakujem za doplnenie informacie. Ze nie je Ceskoslovenska je napisane na zaklade udajov odliatych v skle.
    A ano, nevyrabal som ju ja a ani som ju nekupoval. Po 1969 roku uz boli flase ine, ktore su rovnako v muzeu vystavene.

3. Pre upresnenie, existovali sodovkarne v ktorých sa do týchto fliaš natlacila voda a CO2. Chodieval som pravidelne ako chalan dopĺňať – u nás to robil krčmár vedľa krčmy bola malá miestnosť, zvyčajne sme plnili dve 2 litrove a dve poldruha litrove dvakrát týždenne. Niekedy začiatkom 70. rokov sa začali predávať sifonobe fľaše a bojnický a prevádzkareň stratila zmysel.

4. Predaj sodovej vody bol popularny najma v Madarsku este v 50., 60. rokoch minuleho storocia. Predajcovia sodovej vody chodili po uliciach s vozikmi a predavali sodu. Patrilo to ku koloritu madarskych ulic vo vacsich mestach. Aj na tej flasi je madarsky napis Sandor sa mi zda. Svedectvo doby. Je super, ze pan Majko robi takuto zbierku predmetov z tej doby. Ma to svoje caro aj svoju hodnotu.

5. Anonym 16. júla 2023, 22:03 – mylis sa, v case, kedy som pracoval v TOS, som sa cez SZM angazoval v S-Klube v Seredi – pre decka sa robit nieco zmysluplne nedalo inak, kedze bol socializmus a ine moznosti prakticky pre mna neboli.

6. Hm, kto vie v akej vysokej funkcii by bol dnes ten aktívny nástenkár SZM z TOS Galanta, ak by tzv. totalitny režim pokračoval dodnes ….🤭🤭🤭

7. Asi takto : komunisti neboli drbnuty, keď z neho urobili kotolnika( aj to bolo veľké riziko …) …. A my debili sme z neho urobili ochrancu medveďov a teraz sa bojíme ísť do lesa …

8. Vidim, ze stale ma niekto potrebu verejne klamat s cielom ohovarat konkretnu osobu a to napriek jasnemu zverejneniu faktov. Napriek tomu, ze nie som volenym zastupcom a nemam tak ziadnu povinnost komukolvek sa spovedat, presadzujem transparentnost tam,kde len je mozna a ucelna.

Z uvedenych prispevkov je vidiet doveryhodnost zverejnovanych informacii – ten, kto je “hrdinom” len v anonymnej diskusii, je premna smutnou existenciou nehodnou vyraznejsej pozornosti.
    Ak bude svojekonanie prehanat, bude z diskusie jednoducho eliminovany.