Civilná ochrana bývalého ČSSR v Múzeu totality

Až vojna na Ukrajine a riziko vojnového konfliktu ďalej smerom na západ, nám odhalili fakt, že civilnú ochranu od ´89 významne podceňujeme.

Otázky smerované na MsÚ iba niekoľko dní po vtrhnutí okupačných vojsk Ruskej armády na územie Ukrajiny nám dalo odpoveď aj na to, koľko ľudí by ochránili  kryty v Seredi. Nikoho. CO kryty aj v našom meste sú minulosťou. Ak aj niečo pod zemou je, tak to nie je udržiavané tak, aby priestory mohli slúžiť ako kryty CO.

Minulosťou sú aj branné cvičenia na školách a príprava detí na prípadné ohrozenie, nech príde odkiaľkoľvek.

Smutné? Napriek tomu úplne reálne.

V Múzeu totality sa nachádza samostatná expozícia Civilnej ochrany obsahujúca nielen klasické dozimetre, identifikátory bojových plynov, ale aj plynové masky, literatúru a dokonca aj kompletnú dokumentáciu krytov CO z čias socializmu.

Snáď je potreba takýchto predmetov minulosťou a obdivované budú už len v múzeách.

4 Odpovede

1. Seredan máš pravdu teraz nám vládne idiot banda. Ľudia sa vždy musia prispôsobiť vládnucemu režimu nemajú inú možnosť tak to bolo a bude naveky vekov ámen ámen.

2. Komunisti nedbali na žiadnu bezpečnosť, ak by si vtedy žil/a, tak by si to veľmi dobre vedel/a. Väčšina tých harabúrd v skladoch bola nefunkčná, nekvalitná a jediným cieľom bolo, aby ľudí potom využili v “boji proti nepriateľom”.