Zomrel Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg (v nemčine celým menom Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg; * 10. december 1937, Praha, Česko-Slovensko – † 11. november 2023, Viedeň, Rakúsko) bol potomok šľachtického rodu Schwarzenbergovcov, český politik, bývalý minister zahraničných vecí Česka. Bol zakladajúcim členom strany TOP 09, do svojho úmrtia bol jej čestným predsedom.

Karel Schwarzenberg zastával funkciu vedúceho kancelárie prezidenta ČSFR Václava Havla. Vo vláde Petra Nečasa bol vicepremiérom a ministrom zahraničných vecí. Funkciu šéfa diplomacie zastával aj v rokoch 2007 – 2009 v druhej vláde Mirka Topolánka.

V prvom kole prezidentských volieb v roku 2013 prekvapivo získal druhé miesto. Schwarzenbergovi odovzdalo hlas 23,4 % voličov, na prvého Miloša Zemana stratil len 0,81 %. Obaja postúpili do druhého kola. V druhom kole však Schwarzenberg získal len 45,19 % hlasov, Zeman 54,80 %. Za nového prezidenta Česka bol zvolený Miloš Zeman.

Foto: (C) Milos Majko, archiv Reporter24.sk

1. Citat znameho ceskeho sociologa Petra Hampla:
    Zemřel Karel Schwarzenberg – muž, který nás vyléčil z iluzí o šlechtě. Nepoctivý, hloupý, nevzdělaný, bez vkusu a bez jakékoliv noblesy. Zbohatlík v nejhorším významu toho slova. Člověk připravený kdykoliv zradit svou zemi, protože jeho jedinou skutečnou vlastí byla jeho peněženka. Kdybyste zajeli do Chánova, náhodně tam vybrali nějakého narkomana a dali mu Schwarzenbergův majetek, choval by se přesně stejně jako kníže Karel.
    A vidíte, stačilo to. Stačí hromada peněz a najde se dost patolízalů, kteří vás vidí jako vznešeného a ušlechtilého…. Na záver, bodaj by kazdy den zdochol takyto pes.

2. Z citátu sociológa Petra Hampla cítiť akurát tak nenávisť a závisť. Z toho, čo dodáva Kája (“bodaj by každý deň zdochol takýto pes”) cítiť akurát primitivizmus.

3. Ja len že, čaute lúzri.
    Tak sa tu opäť raz potvrdila stará známa pravda, že ak sa objaví ozajstní génius, poznáte ho podľa toho, že sa proti nemu spolčia všetci hlupáci… Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných lúzrov. Nadávky hlupákov však treba vypočuť vždy s rozvahou, povedal kedysi Seneca. Preto navrhujem: poďme spoločne ignorovať ten intelektuálny planktón, menovite pána Hampla, Káju a cssr.

4. Aj keby som skúsil, načo ti to bude? Poznáš to, nehádžte perly sviniam, zvlášť nepodpísaným. Keby si mal medzi ušami o tri bunky viac, tak sa to ľahko dočítaš, povolaných nekrológov je všade dosť. Ale nie, ty si len podradný hnidopich. Porúčam sa.

5. Tomáš,tvoja arogancia len svedčí,o tom,že k nejakému vzdelanemu človekovi s múdrym prehľadom máš veľmi ďaleko.A luzer si ty..Samozrejme bol osobnosťou,ale až takým géniom,ako ty sa tu snažíš navodiť nebol.Citatel sa preto právom opýtal,že v čom takom bol výnimočný.Namiesto aspoň nejakého konkrétneho skutku,si sa arogantne schoval za svoje veľké vedomosti.Ja osobné si myslím,že si obyčajne nič.!!

6. Čo si ty osobne myslíš, nie je hodné viac než chlp, čo si vytrhnem z brady, lebo o tvoj potlesk nestojím. Som z iného cesta, holúbok. Ale keď sa tu čvarga odbavuje, bez ohľadu na pietu, ktorú si každý človek pri svojom odchode na onen svet zasluhuje, na niekom, kto navyše aj čosi vedel, urobil a znamenal, tak to to pŕŕŕ, odtál potál pisálkovia.