Koniec týždňa a prvá návšteva v múzeu? Ukrajincov zaujal hlavne Černobyl

Aj keď priestor ešte nie je ukončený úplne, už koncom tohto týždňa mal prvých divákov. Mladí Ukrajinci s ktorými sa poznáme už takmer dva roky počas návštevy využili šancu a pozreli si už hotovú expozíciu v múzeu, ktoré je ešte minimálne niekoľko mesiacov verejnosti nedostupné.

Ani nie 30 ročný pár zaujali nielen vitríny s vystavenými historickými dátovými nosičmi, ale aj staré kamery a fotoaparáty. Socializmus a časy Sovietskeho zväzu na Ukrajine samozrejme nezažili, preto vývoj propagandy od Československých iskier, cez pionierov až po zväzákov  zaujal, no najdlhšie študovali bohatý obsah vitríny venovanej najväčšej havárii atómovej elektrárne v Černobyle  z apríla 1986 roku.

Vo vitríne sú okrem originálnej literatúry vydanej po havárii v ZSSR a neskôr na Ukrajine postupne počas rokov nakupovanej na mega knižnom trhu priamo v Kyjeve na Petrivke, aj príležitostné známky vydané pri výročiach tejto tragédie. Pozornosť pútajú aj originály odznakov milície v ZSSR z čias socializmu, pamätné medaily s námetom Černobylskej tragédie a samozrejme dva originálne kompletné odznaky tzv. “biorobotov”, teda likvidátorov následkov havárie.

Figurína v plynovej maske a ochrannom plášti určenom do kontaminovaného prostredia vhodne dopĺňa černobylskú výstavku.

Takže prvé referencie máme – pokračujeme ďalej. Múzeum bude online verejnosti prístupné niekedy koncom augusta na samostatnom webe a všetky materiály na štúdium pravdepodobne od konca septembra, alebo začiatku októbra 2021.

Samostatná študovňa je už dnes vybavená nábytkom, zasadačkou, trezorom a študenti zaujímajúci sa o problematiku podrobne, budú mať možnosť študovať nepretržite aj niekoľko dní. Podmienky na to budú vytvorené rovnako v priebehu asi dvoch mesiacov.

Kontakty na web múzea a podmienky štúdia v jeho priestoroch zverejníme v dohľadnej dobe.