V múzeu skončilo aj RUDÉ PRÁVO z roku 1986

V novinách RUDÉ PRÁVO z roku 1986, ktoré tento týždeň skončili v Múzeu totality, sa možno dočítať o výsledkoch budovania socializmu v Československu, poľnohospodárskych úspechoch v znamení hesla “Ani zrno nazmar!”, ale aj čo to o nepochybne najdôležitejšej udalosti roka 1986 minimálne v Sovietskym zväzom ovládanom bloku – tragickej havárii jadrovej elektrárne v Černobyle.

Ak ale niekto očakáva výstrahu pred nebezpečným žiarením, či možnými následkami ožiarenia po tejto havárii, alebo snáď o obetiach jadrovej tragédie v Bielorusku a na severnej Ukrajine, očakáva zbytočne.

V danej dobe bolo informovanie o tejto udalosti veľmi opatrné a to aj u nás. Je faktom, že odborníci stav žiarenia na území vtedajšieho Československa monitorovali a podľa ich slov neboli dávky ktoré mohli občania “schytať” vysoké, no predsa len skutočné rozmery havárie a jej možné následky boli starostlivo tajené.

Určite ale dobovú tlač doplníme o ďalšie výtlačky novín, ak ovšem budú v Českej a Slovenskej republike ešte k dispozícii na predaj.

Noviny doplnili expozíciu Černobylská havária, ktorej je venovaná jedna celá vitrína.

1. zvedavec 24. októbra 2021, 21:00 – poculi ste spravne, cez vikend sme dokoncili viac menej vsetky klucove technicke veci, ktore su nevyhnutne pre funkcnost muzea.

Nasleduje este dotriedenie nejakych materialov a potom – ale to postupne – uprava exterieru.

Prva akcia bude pred 17. novembrom a nasledne medzi tymto datumom a 10. decembrom.

Nasledne budu dalsie akcie – hlavne nahravanie tematickych rozhovorov.

V kazdom pripade pred 17. novembrom bude spristupneny web, kde bude muzeum totality online.
    Katalogizacia exponatovň hlavne pisomnych, potrva mesiace az roky.

Osobna navsteva bude mozna na zaklade dohody a na akciach, ktore budu ohlasene vopred.

Vdaka za zaujem o novodobu historiu Slovenska a CSSR.