„Máme jadrové zbrane, ale nemáme dámsku bielizeň a toaletný papier. Prečo je to tak?” – Michail Gorbačov

Asi taká bola situácia v bývalom Sovietskom zväze pred jeho rozpadom. Nie, nejde o výmysel, alebo snáď chuť niekomu ublížiť, i dnešného čitateľa zavádzať. Ide totiž o pohľad priamo vtedy najvyššieho predstaviteľa  ZSSR, osobne Michaila S. Gorbačova.

Iba nedávno v Slovenskom preklade vyšla mimoriadne cenná a obsahovo zaujímavá kniha “Gorbačovove tajomstvá” autora  Jánosa Zolcera.

Nový vzrušujúci pohľad na obdobie súperenia dvoch jadrových superveľmocí

Koniec roka prináša titul z Vydavateľstva SLOVART o osobnosti svetovej politiky, ktorej pokusy o reformovanie Sovietskeho zväzu viedli k pádu vládnucej Komunistickej strany a jeho rozpadu. Dnes už 90-ročný ruský politik Michail Gorbačov, ktorý stál na čele Sovietskeho zväzu v rokoch 1985 až 1991 a budú s ním navždy spájané politické pojmy ako glasnosť či perestrojka, sa zaslúžil aj o ukončenie studenej vojny.

Knihu s podtitulom Ako sa z obyčajného vidieckeho chlapca stal štátnik, ktorý zmenil svet do slovenčiny preložila Jitka Rožňová.

Televízny producent a autor knihy Gorbačovove tajomstvá János Zolcer nám na základe svojho vyše 20-ročného pracovného a priateľského vzťahu s týmto významným politikom ponúka jedinečnú príležitosť nazrieť do mýtmi opradeného a často temného zákulisia sovietskej i medzinárodnej politiky počas desaťročí studenej vojny.

Autor v knihe prostredníctvom informácií z prvej ruky interpretovaných samotným Gorbačovom odhaľuje štruktúru mocenských vzťahov v Sovietskom zväze a prináša nový vzrušujúci pohľad na obdobie súperenia dvoch jadrových superveľmocí.

Kniha je rozdelená do troch častí približujúcich Gorbačovov politický, ale aj osobný život. Ako v nej  sám autor uviedol, príbehy z prvej ruky sa rozhodol spestriť vlastnými zážitkami: „A tak sa zrodil trochu nezvyčajný žáner: dokumentárna rozprávka s ľahkým, dobre čitateľným textom, v ktorom sa spája dokument, reportáž, rozhovor a spisovateľova fantázia. Touto jedinečnou formou chcem čitateľom rôznych generácií sprostredkovať zaujímavý a vzrušujúci zážitok.“

Publikácia je obohatená nie len o množstvo fotografií, ale aj QR kódy umožňujúce online prístup k doplňujúcim informáciám, obrazovému materiálu a videám. Použitím svojho smartfónu sa vám otvorí jedinečný svet Michaila Gorbačova a jeho manželky Raisy.

Michail Gorbačov o autorovi a knihe:

„Autora tejto knihy Jánosa Zolcera, ktorého považujem za talentovaného režiséra a dokumentaristu, osobne poznám veľa rokov. Cieľom jeho nového knižného projektu je pomocou moderných komunikačných prostriedkov predstaviť perestrojku a jej iniciátorov širšiemu publiku, predovšetkým mladým ľuďom, čo od prvej chvíle považujem za veľmi sympatické.“

– – –

S autorom knihy  Janosom Zolcerom sme sa stretli osobne pri rozhovore nielen o jeho cestách po svete, stretnutiach so svetovými politikmi, ale aj o “tajomstvách” M.S. Gorbačova.

J.Zolcer  do knihy nachádzajúcej sa v Múzeu totality napísal venovanie a Denisovi venoval knihu so 100 hodnotnými filmami dokumentujúcimi vznamné udalosti vo svete.

S Jánosom Zolcerom budete mať možnosť hovoriť v Múzeu totality pri diskusii, ktorej termín ohlásime vopred.

Knihu Gorbačovove tajomstvá jednoznačne odporúčame a nemala by chýbať v knižnici každého, kto sa o túto časť minulosti aj našej krajiny zaujíma.

2 Odpovede

1. Michail Gorbačov dal slobodu východnemu bloku štátom tak zvaného socializmu. Špinava banda z USA sa zahrala na vytaza. Špinavá hra usákov ma dnes výsledok peklo na Ukrajine.

2. Michail Gorbačov dal slobodu východnemu bloku štátom tak zvaného socializmu. Špinava banda z USA sa zahrala na vytaza. Špinavá hra usákov ma dnes výsledok peklo na Ukrajine.